V Pielgrzymka na Litwę „Szlakiem dzieciństwa i młodości M. Pauli”

V Pielgrzymka na Litwę „Szlakiem dzieciństwa i młodości M. Pauli Maleckiej”  odbyła się w dniach 11-13 maja 2018 r. Uczestniczyły w niej siostry z Polski, Ukrainy i Litwy. Przewodnikiem i zarazem opiekunem duchowym był o. Jan Fibek OFM Cap. Pierwszym punktem pielgrzymki była poranna Msza św. w chórze zakonnym OO. Kapucynów w Łomży, której przewodniczył o. Jan. Podróż na Litwę przebiegła zgodnie z planem i ok. godz. 16.00. czasu litewskiego pielgrzymka dotarła do Wilna. Piątkowe popołudnie wypełniło: zwiedzanie muzeum w Zamku Jagiellonów i katedry św. Stanisława, nawiedzenie cmentarza na Rosie, gdzie znajduje się grób „Matki i Syna” – miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego oraz ciała Marii Piłsudskiej. Siostry miały możliwość pomodlić się na grobach rodzeństwa M. Pauli: Justyna, Gaspra, Józefa, Stanisławy i Marii, znajdujących się w różnych miejscach cmentarza. Około godz. 20.00. pielgrzymka dojechała na nocleg w budynku dawnej szkoły pijarów w Wilnie, do której swego czasu uczęszczał Romuald Malecki (ojciec M. Pauli).

    Drugi dzień rozpoczął się Mszą św. w Ostrej Bramie, podczas której Matka Generalna zawierzyła Zgromadzenie i prowadzone dzieła opiece Maryi w Ostrobramskim wizerunku. Po Eucharystii siostry ze wspólnoty wileńskiej zaprosiły wszystkich do swego domu przy ul. Mostowej, w którym znajduje się akademik dla młodzieży. Przed południem był czas poświęcony na zwiedzanie Wilna, między innymi domku św. S. Faustyny, zwanego „ziemią objawień”, gdzie pomodliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Wśród zwiedzanych miejsc sakralnych, znalazły się kościoły: bernardyński, św. Anny, św. Franciszka, Św. Ducha, św. Piotra i Pawła na Antoniuku. Po południu pielgrzymka udała się do miejscowości Łyngmiany, gdzie znajdują się groby bliskich M. Pauli: Romualda i Pauliny (rodziców) oraz Heleny Narkiewiczówny i Wacia Maleckiego. Następnym punktem pielgrzymki były do Sidoryszki, gdzie znajduje się fragment schodów dworku rodziny Maleckich. Na jeziorem, należącym do posiadłości Maleckich, siostry odśpiewały litanię loretańską. Aktualni właściciele tego miejsca zaprosili pielgrzymów na poczęstunek, a gospodyni opowiedziała historię majątku Maleckich od momentu przejęcia go przez jej rodzinę. Nocleg tego dnia był w Wiłkomierzu (lit. Ukmerge).

Trzeciego dnia po śniadaniu pielgrzymka wyruszyła do kościoła parafialnego w Nidokach (lit. Lydoukiai) – miejsca chrztu M. Pauli. Przy chrzcielnicy o. Jan poprowadził nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Po zwiedzeniu kościoła i nawiedzeniu na placu kościelnym grobu Wirginii Maleckiej z Woyszwiłłów (pierwszej żony ojca M. Pauli), pielgrzymka udała się do Skoczun, miejsca urodzenia M. Pauli. Niestety nic nie pozostało po dawnym majątku Maleckich, który w czasach komunizmu został przejęty przez PGR. Po krótkim spacerze pielgrzymka wróciła do Nidok, aby razem z mieszkańcami uczestniczyć w Eucharystii w j. litewskim. Przede Mszą św. Matka Generalna skierowała do zebranych w kościele słowa powitania i wprowadzenia, a M. Genowefa przybliżyła informacje o naszym Zgromadzeniu i naszej Założycielce. Siostry włączyły się w Liturgię. Mszy świętej przewodniczył o. Gintaras, kapucyn ze wspólnoty spod Kowna. Parafianom – na ich prośbę – został ofiarowany obraz M. Pauli. Po Eucharystii cała grupa pielgrzymkowa została zaproszona na obiad do „domu wspólnoty miejskiej”, po nim nastąpił czas podziękowań i pożegnania. W drodze powrotnej wiele sióstr podzieliło się przeżyciami związanymi z pielgrzymką, dziękowało Bogu i Maryi za wiele cennych doświadczeń, za bliższe poznanie życia M. Pauli i jej rodziny oraz miejsc, w których wzrastało i dojrzewało jej powołanie.

Dodaj komentarz